ANI BEKÇİLERİ

Kayıp Fotoğraflardaki Yüzler

“anı bekçileri”

Hepimiz anı bekçileriyiz, hayat uzun cümlelerle anlatılan kısa bir öyküden ibaret… Belleğimizde biriktirdiğimiz anılar; doğumla ölüm arasında yaşanan enstantanelerde siyah beyaz fotoğraf ile belgelenen kısa öykülerden oluşur.

Evlilik ritüeli, yaşam öyküsünün içinde yer kaplayan belki de en büyük fotoğraftır. Fotoğraflar AN’ı dondururken, geçmişe dair anıları belgeleyip ölümsüzleştirmektedir. Hızlıca geçen ömrümüzde somut  olarak fotoğraflara yansıyan anılarımızı albümlerde ve kutularda saklarken, kuşaklararası geçişlerde zaman aşımı ile  bazı fotoğraflar stüdyo arşivlerinde sahiplerinin gelip onları bulmasını beklediler… Kimlikleri hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığımız, fotoğraf çektirerek bu özel ritüeli gerçekleştiren  gelin ve damatlar artık aramızda yoklar. Bizler “anı  bekçileri” olarak kimliklerini bilmediğimiz çiftleri “Kayıp Fotoğraflardaki Yüzler” enstalasyonu ile onların ruhlarını selamlayarak izleyicisi ile buluşturup, sonraki kuşak akrabalarının onları bulmasını beklemektedirler…

 

Fotoğraflarla geçmişe yolculuk yaptığımız 100 adet düğün ritüelinden oluşan fotoğraf enstalasyonu; 1897’de kurulan Hamza Rüstem Fotoğrafhanesi Mert Rüstem Koleksiyonundan alınarak bir araya getirilmiştir.

VİDEO